Sunday, November 17, 2013

This Week's Shopping List: Save-A-Lot's prices compared to Aldi's

I was trying to save gas money today. Instead of going to Aldi, I shopped at a local store called Save-A-Lot. I don't think I "saved a lot." The prices were higher than Aldi, but for the most part lower than Walmart. Here's what I bought and the prices (store brand, unless noted.) I've also included the Aldi prices for some items:

Produce

4 pack tomatoes                           $1.49
Bananas     .49/lb                           1.37
Kale (big bag, chopped)                1.50
Head of lettuce                              1.49
Tangerines, 3 lbs                           2.00            

Dairy

American cheese singles            $2.49
Imperial stick margarine                 .79  ($.75 at Aldi)
Milk 1%, gallon                           2.99 x 3 ($2.49 at Aldi)
Shredded mozzarella 3 cups        3.19 x 2
Shredded cheddar, 3 cups            3.19 ($2.99 at Aldi)

Crackers, Bread, Chips, Pasta

Brownies (treat for kids)           $1.19
Cheese puffs                                1.49
White bread                                   .99 x 2 ($.85 at Aldi)
Honey bun (hubby's lunch)        1.00

Condiments

PB 18 oz                                      $1.99
Grape jelly, 32 oz                          1.69
Salsa, 16 oz                                   1.69 x 2

Meat

Ground turkey 12 oz                   $1.19 x 2
Lean Ground beef 3.39/lb             7.75 ($4.28 at Aldi)
Buddig Ham lunch meat, 14 oz     2.99 ($2.49 at Aldi)
Sugardale Pepperoni, 8 oz             2.69 ($1.99 at Aldi)
Sausage roll, 16 oz                        2.39
Jennie o, Turkey bacon, 12 oz       2.49 ($2.19 for 16 oz at Aldi)                          

Baking

5 lbs flour                                   1.79 x 2 ($1.29 at Aldi)
Baking powder 10 oz                   .99
Evaporated milk                           .95 ($.65 at Aldi)

Breakfast

Crispy rice cereal 12 oz               $1.99
Syrup, 24 oz                                   1.99 ($1.79 at Aldi)
Oats 42 oz                                      2.49 ($2.29 at Aldi)

Canned

Mixed fruit bowls                         $1.79 ($1.69 at Aldi)
Green beans                                      .49 x 2 ($.49 at Aldi)
Hunts pasta sauce 24oz                    .99
Libby Pineapple chunks 20 oz         .99 x 2
Pumpkin, 29 oz                               1.99
Peaches, 29 oz                                 1.69 x 2
corn, 15.25 oz                                    .49 x 2 ($.49 at Aldi)

Beverages

Drink mix, 12 pk.                           $1.19 ($.99 at Aldi)
Frozen oj, 12oz                                 1.69 x 2 ($1.29 at Aldi)
Sprite type pop                                  2.29 ($2.29 at Aldi)

Non Food

Diapers, size 5, 27 count               $5.99 ($4.99 at Aldi)
Baby powder 15 oz                         1.49
Paper towels 1 roll                            .50 x 2
TP, 4 rolls                                       1.99 ($2.49 at Aldi)

Unknown from my recipt: U/T BTR RND 15.1Z  $1.99

Total: 109.45

Aldi definitely has better prices. Maybe I should have driven up there....


Printfriendly

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...